
| Parameter | Value |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Operating Supply Voltage | 8 V |
| Number of Cells | 1 |
| Output Current | 700 mA |
| Fault Protection | Over Current, Over Temperature |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Function | Charge Management |
| Battery Type | Lithium-ion, Lithium Polymer |
| Output Voltage | 4.2 V |
Stock: 26
Distributors
pcbx
Unit Price$3.41318
Ext.Price$3.41318
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.41318 | $3.41318 |
| 10 | $3.32551 | $33.25510 |
| 25 | $3.28621 | $82.15525 |
| 50 | $3.24737 | $162.36850 |
| 100 | $3.20902 | $320.90200 |
